12 izlenme 23 Eylül 2021
Emekli Albay Erdal Sarızeybek son kitabı ‘Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak’ adlı eserini toplumu ve gelecek nesilleri bilgilendirmek amacıyla Facebook sayfasından yayınlamaya karar verdi. Bu amaçla sarizeybekbilgi.com web adresindeki siteyi aktif hale getirdi ve ilk olarak söz konusu kitabın önsözünü yayınladı.

‘USTA ERDOĞAN’
Kitabın adında geçen ‘Usta’ son 19 yıllık Türk siyasetine yön vermiş olan Adalet ve Kalkınma Partisi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Siyasi Tuzak’ olarak adlandırdığı olaylar ise Erdoğan’ın ’yanıldık, aldatıldık, Rabbim affetsin’ dediği Türk Ordusuna karşı kurulan Ergenekon kumpası, derken 17/25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimi olaylarını ele alıyor.

‘TARİKAT’
Türkiye’nin hala çözemediği Fetö kumpaslarının iç yüzünü araştıran Sarızeybek, tarihin derinliklerine inerek küresel güç haline gelen Tarikat, onunla bağlantılı ABD ve İsrail ilişkilerinin bugüne kadar gün yüzüne çıkarmayan bağlantıları masaya seriyor ve çarpıcı sonuçlara ulaşıyor. İşte tarihe not düşülen olaylar, kişiler, yer ve tarihlerin yer aldığı Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak;

'GÖKTEN ZEMBİLLE İNMEDİLER'
"Usta’nın Suriye politikasının sonuçlarına bakıldığında görülen manzara şu: PKK terör örgütünün coğrafyası Irak kuzeyiyle sınırlıydı ama artık sınırları aştı. Fırat’ın doğusuna yerleşti. Özerk yönetimlerle toprağın ve insanın yönetimini ele geçirdi. Halbuki 2002’de, PKK’lı teröristlerin sayısı iki üç bin idi, şimdi ise sayıları yüzbinlerin ötesinde.
Yani? Kaybeden yine Türkiye.

Belki ABD İsrail İngiltere bu küresel üçlü tek başına bu süreci böyle devam ettirilebilirdi ama anlaşılan o ki bir sıkıntı yaşanmış olmalı. İlk iki dünya harbi sonunda Ortadoğu’ya açılamayan Rusya, bu gidişattan çok rahatsız olmalı. Çünkü ABD, Ortadoğu’ya inmiş, Irak ve Suriye’yi işgal etmişti ama Rusya ta Mahabad’dan gelen ayakları olsa da hala bu oyunda yer alamamıştı. Dünyanın merkezi Ortadoğu’da böylece ortaya çıkan bu güç dengesizliği mutlaka bir yerden patlak verecekti. Çünkü emperyalizm böyle işliyordu; denge.

KÜRESEL İTTİFAKI RUS UÇAĞIYLA ÖRTÜLEDİLER
İşte tam da böylesi bir çıkar çatışmasının belirdiği ortamda düşürülen Rus uçağı işin seyrini değiştirdi. Uçağı düşüren Türkiye idi. Türkiye’de ‘emri ben verdim yok sen vermedin ben verdim’ tartışmaları yaşandı. Siyasi iktidar bu uçak düşürme olayına sahiplenmek için adeta kendi içinde birbiriyle yarıştı.

Uçak düşürüldü, bakınız neler oldu;

‘Rusya Suriye’ye silahlı güçleriyle geldi. Sıcak denizlere açıldı ki Çar Deli Petro bile bunu başaramamıştı. Akdeniz’de hava kara ve deniz üslerine sahip oldu, Stalin bile bunu becerememişti. Rusya şimdi Türkiye’ye güneyden komşu oldu ve gitti küresel siyasi projenin Akdeniz’de köprü başını tuttu.Hani şu ‘Kürt koridoru’ diyorlar ya işte o koridorun şimdi bir ucu Amerika’da, bir ucu Rusya’da yani Türkiye kıskaçta! Yani bu uçak düşürülme vakası üzerinden Rusya’ya her iki dünya harbinde açılmayan Ortadoğu kapısı sonuna kadar açıldı.

 KORİDORUN BİR UCU RUSYA'DA BİR UCU ABD'NİN ELİNDE
Her şey gözlerimizin önünde oldu ama Rus uçağının düşürülmesiyle olaylar örtülendi. Uçağı düşüren de dediklerine göre Fetö’ydü yani Cumhuriyeti ve Türk Ordusunu hedef almış bu projenin Türkiye ayağı. Ortadoğu’da ABD ile Rusya arasında dengeyi böylece kurdular. Antik Fenike’ye giden koridoru açtılar. Akdeniz ucunu Rusya tuttu, Büyük Ermenistan’a giden ucu da Amerika tuttu. Ve Türkiye şimdi arada kaldı.

TÜRKİYE RUS UÇAĞINI NİYE DÜŞÜRDÜ Kİ…
Oysaki Rus uçağının düşürülmesinin Türkiye’ye yaramadığı açık ve net. Çünkü Rus ambargosuyla yaşanılan ekonomik sıkıntı bir yana Türkiye Suriye’deki hareket serbestisini kaybetti. Hatırlıyorum da Putin ‘hadi bakalım bir Türk savaş uçağı Suriye hava sahasına girsin de görelim’ diyerek Türkiye’yi tehdit dahi etmişti. Türkiye hareket serbestisini böyle kaybederken, bu PKK terör örgütü ve türevleri Fırat’ın doğusunda kök saldı. Olanları ve devamını biliyorsunuz zaten…

Şimdi aynı Usta aynı ABD ile bu teröristlerin bulunduğu coğrafyada güvenli bölge kurabilmek için müzakereler yapıyor tıpkı Özal’ın 91’de Barzani için yaptığı gibi.

KÜRESEL İTTİFAK DÜŞÜRÜLEN RUS UÇAĞIYLA ÖRTÜLENDİ
Olayları düşürülen Rus uçağı üzerinden açtığınızda karşınıza şu sonuçlar çıkıyor; Türkiye bu kez İran ve Suriye yaptırımları yüzünden milyarca dolar ekonomik kayba uğradı. Rusya Akdeniz’e indi. Köprü başı tuttu. Öte yanda… ‘Federe’ Kürdistan Bölgesel Yönetimi şimdi bağımsızlığa giden referandumu yaptı. Şimdi bu devletin bir tek ilanı eksik kaldı. Türkiye’de ‘siyasi güce’ dönüştürülen PKK terör örgütü ise Fırat’ın doğusunda hem silahlı hem de siyasi güç olduruldu. Ve bugün Türkiye hala bu sorunlarla uğraşıyor.

ABDRUSYA ANLAŞTI, TÜRKİYE KISKAÇTA
Tüm bu yaşananlar bize artık ABD ile Rusya’nın Ortadoğu’da anlaştığını ve Türkiye’nin kıskaca alındığını gösteriyor. Bunu bir şekilde ilk büyük harpteki Anadolu’nun işgaline giden sürece de benzetmek mümkün. Daha harbin ilk yıllarında bir kolda İngiliz Fransız İtalyan Yunan, öbür kolda Ruslar nasıl ki Osmanlı’yı kıskaca almış ise şimdi aynı kıskaç ABD ve Rusya eliyle yürütülmeye çalışılıyor.

Düşünsenize 1917 Bolşevik ihtilali olmasaydı şu anda bu topraklarda kimin bayrağı dalgalanıyor olacaktı? Bir düşünün….

BARZANİ AYAĞI TAMAM, DOĞU ANADOLU’YA SIRA GELİYOR
İşin aslı, baştan beri izlediğimiz ve Türkiye’ye karşı konumlanmış küresel projenin gidişatına bakıldığında ‘bundan sonra neler olacak’ sorusu kendine cevap bulabiliyor. Bu projenin Irak ayağı olan Barzani tamam. Türkiye siyasi ayağı da tamam ki bu zaten baştan beri peşinde olduğumuz siyasi ayak. İş anayasa değişikliğiyle eyalet ya da benzeri özerk yönetimlerin kurulmasına ve Türk ulus devlet kimliğinin anayasadan çıkarılmasına kalmış yani süreç işliyor.

Suriye ayağına gelince…
Sorun burada başlıyor. Fenike’ye giden yolda kurulması gereken bir ayak daha var. O da bugün tartışılan Fırat’ın doğusundaki yeni yapılanma. Ama iş burada kilitlenmiş. Müzakereler hala sürüyor, net bir resim ortaya çıkmış değil. Her ne kadar bu bölgede PKK ve türevleri eliyle özerk yönetimler kurulmuş olsa da küresel bir teminat ortaya çıkmış değil. Üstelik zamanla güç kazanacak olan Esad rejimi buraya müdahale etmeyecek diye de bir garanti yok.

ŞİMDİ DÜĞÜM NOKTASI: FIRAT’IN DOĞUSU
İşte bu noktada proje düğümleniyor; Fırat’ın doğusunda yüz bini aşkın terörist unsurlar nasıl yasal bir statüye kavuşturulabilecek?
Bu yönetimler nasıl küresel teminat altına alınabilecek?

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ