27 izlenme 12 Ocak 2022
İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, darbe tartışmaları ile ilgili olarak "Bu darbeler bizim nesli zindanlara doldurmuştur, o nesli de saraylara taşımıştır" dedi.Dervişoğlu, CNN Türk'te Hande Fırat'ın sunup yönettiği Gece Görüşü'nün konuğu oldu. Dervişoğlu, Fırat'ın darbe tartışmalarıyla ilgili kendisine yönelttiği soruya şu yanıtı verdi:

’28 ŞUBAT, 12 NİSAN AKP’YE YARADI’
‘2007'de Adalet ve Kalkınma Partisi cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini mümkün kılabilecek bir referandum yaşandı. Türkiye belli bir yere doğru geldi. Daha sonra da 15 Temmuz’u birlikte yaşadık. Şimdi bakın bir tanesi dönemini oluşturmak için, bir diğeri dönemini tahkim etmek için, 28 Şubat dönemini tahkim etmek için, ondan sonra gelen yargı darbesi dediğimiz, hukuk darbesi dediğimiz, elektronik muhtıra dediğimiz şey yeniden güçlü bir şekilde seçimden çıkması için, 15 Temmuz'da sistemi değiştirmesi için Adalet ve Kalkınma Partisi'nin eline koz verdi.

‘BU DARBELER BİZİM NESLİ ZİNDANLARA DOLDURDU, O NESLİ SARAYLARA TAŞIDI’
“Ben tarihi yaşadım. Ben laboratuvar sayılacak bir nesilden geliyorum. Bunların hiçbirisinde AKP'nin mağduriyeti yok. Birinde seçim kazanmış, birinde güçlü çıkmış. Bu darbeler ve darbe teşebbüsleri AKP'nin siyaseten netice almasının her zaman önünü açmıştır. Bu darbeler açık ve net söylüyorum bizim nesli zindanlara doldurmuştur, o nesli de saraylara taşımıştır." (Yeniçağ).

SARIZEYBEK ‘BU BİR SİYASİ TUZAK’
Emekli albay Erdal Sarızeybek ‘Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak’ adlı kitabında Türkiye’nin yakın tarih perspektifi çerçevesinde 15 Temmuz darbe girişimini ele aldı. Hedefin Türk Ordusu ve Türkiye Cumhuriyeti olduğunu açıklayan Sarızeybek, asıl zarar görenin ordu ve millet olduğunu ifade etti. Kitapta geçen o bölümden kısa bir özet şöyle;

“SORU ŞU: 15 TEMMUZ KALKIŞMASI KİME NE FAYDA SAĞLADI?
Bu kalkışmanın Türk Ordusuna bir fayda sağlamadığı kesin. Türk Milletine de bir fayda sağlamadığı kesin. Peki ya ABD ve İsrail? Elbette bu ikiliye hem de büyük fayda sağladı. Türkiye’yi hedef almış BOP gibi, Büyük İsrail projeler karşısında en büyük engel olarak görülen Türk Ordusuna yakın tarihinin en ağır darbesi vuruldu üstelik kendi içinden! Bu noktada ortaya çıkıp ‘hedef Türk Ordusu değildi’ diyenler de var ama…

‘HEDEF TÜRK ORDUSU’
Türk Ordusu kendi içine sızdırılmış kripto hücreleri eliyle sırtından hançerlenecek, ağır yara alacak daha tedavi bile edilemeden apar topar Suriye’ye gönderilecek.15 Temmuz sonrasında da mevcut anayasal sistem içerisindeki ağırlıklı yerini kaybedecek. Devlet protokolünde Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı eski adıyla Başbakan’dan sonra gelen en itibarlı 4’ncü sırayı kaybedip Milli Savunma Bakanlığına bağlanacak. En büyük asayiş, istihbarat ve özel harekat gücü olan Jandarmayı kaybedecek, atama gücünü kaybedecek. Milli Güvenlik Kurulundaki ağırlıklı pozisyonunu kaybedecek. Öte yanda ta Osmanlı’dan gelen tarihi askeri okulları kapatılacak, hastaneleri kapatılacak, tersaneleri satılacak, kışla arazileri satılacak, daha ne sayarsınız sayın…

ve şimdi siz çıkıp ‘hedef Türk Ordusu değildi’ diyeceksiniz, hiç akla yatar mı bu? Bu noktada söyleyebileceğim tek bir söz var, o da şu; bir komploda asıl zararı gören kimse hedef odur ve dünyanın her yerinde de böyledir, hiç değişmez!”

Öte yanda…
Siz siyasi iktidar olarak bu cemaati el üstünde tutacaksınız. Türkçe olimpiyatları deyip yerel yönetimler eliyle destekleyeceksiniz. ‘Hocaefendi, muhterem Hocaefendi’ diyerek cemaatinin liderini sanki İslamiyet son bulmuş, yeni bir din doğmuş, sanki o da bu dinin yeni dini lideriymiş gibi masum halka örnek göstereceksiniz.

Bu Cemaate gösterdiğiniz sıra dışı ilginin bir sonucu olarak, ihalelerden tutun ticarete, okullardan tutun dershanelere, esnaftan tutun devlet kadrolarına giden yolun bu Cemaatten geçtiği algısını kamuoyunda yaratacaksınız. Sizin yaptığınız tüm bu iş ve eylemlerden dolayı güç kazanan bu Cemaatin lideri orduya ve devlete komplo kuracak. Sonra siz ortaya çıkıp ‘Allah da millet de affetsin’ diyerek kendinizi sorumluluktan sıyıracaksınız ama millet yargılanacak, öyle mi?

Bugün 15 Temmuz kalkışmasının sonuçlarına bakıldığında, bu nedenle soruşturma geçiren, yargılanan, işten atılan sivil sayısının askerden fazla olduğu açıktır. Bu durum gösteriyor ki, Türk Ordusu kendi sırtından hançerlenmekle kalmamış, Türk Milleti de kendi içinden vurulmuştur. Bu durumda kalkışmanın hedefinde ordu yoktu, millet yoktu demek, pek akla yatmıyor?

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ