18 izlenme 23 Eylül 2021
Emekli Albay Erdal Sarızeybek son kitabı ‘Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak’ adlı eserini toplumu ve gelecek nesilleri bilgilendirmek amacıyla Facebook sayfasından yayınlamaya karar verdi. Bu amaçla sarizeybekbilgi.com web adresindeki siteyi aktif hale getirdi ve ilk olarak söz konusu kitabın önsözünü yayınladı.

‘USTA ERDOĞAN’

Kitabın adında geçen ‘Usta’ son 19 yıllık Türk siyasetine yön vermiş olan Adalet ve Kalkınma Partisi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Siyasi Tuzak’ olarak adlandırdığı olaylar ise Erdoğan’ın ’yanıldık, aldatıldık, Rabbim affetsin’ dediği Türk Ordusuna karşı kurulan Ergenekon kumpası, derken 17/25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimi olaylarını ele alıyor.

‘TARİKAT’
Türkiye’nin hala çözemediği Fetö kumpaslarının iç yüzünü araştıran Sarızeybek, tarihin derinliklerine inerek küresel güç haline gelen Tarikat, onunla bağlantılı ABD ve İsrail ilişkilerinin bugüne kadar gün yüzüne çıkarmayan bağlantıları masaya seriyor ve çarpıcı sonuçlara ulaşıyor. İşte tarihe not düşülen olaylar, kişiler, yer ve tarihlerin yer aldığı Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak;

'HER ŞEY O GÜN BAŞLADI'
"İkili Anlaşma adıyla Türk tarihine geçen bu karşılıklı eğitim anlaşmasında ilk adım, Ankara’da bir eğitim komisyonunun kurulmasıyla atıldı. Komisyon dokuz kişiydi; dördü Türk dördü Amerikalı. Başkanlığa getirilen dokuzuncu kişi ABD’nin Ankara Büyükelçisi olunca, denge bozuldu. Karar mekanizması Amerikalı Büyükelçinin yönetimine geçti. 

Milli eğitim ve öğretimin sevk ve idaresi böylece ABD’nin ellerine teslim edildi. Aydınlanmanın kaynağı olan Köy Eğitmen Kursları, Halkevleri ve bir dünya projesi olan Köy Enstitülerinin kapatıldı.

İKİLİ ANLAŞMA,İSRAİL, TARİKAT
Hazırlıkları çok önceden yapılmış olan toprak reformundan vazgeçildi. İlginçtir İsrail’in kuruluşuyla Suudilerin Rabıta üzerinden yeşil sermayeyi Türkiye’ye taşıdığı süreç bu değişimle atbaşı gidiyordu. 1925’te kapatılmış olan tekkelerin, dergah ve cemaatler birbiri ardına açılmaya başladı. Cumhuriyet Saray’ından kovulan Halidi Nakşibendi Tarikatı şimdi Saray’a geri dönebilmenin hesaplarını yapıyordu...

İSMAİLAĞA CEMAATİ
İstanbul’da açılan ilk Nakşibendi tekkesi Gümüşhanevi oldu. Ardından İskenderpaşa ve İsmailağa tekkeleri faaliyete geçirildi. Bu tekkeler üzerinden üniversite öğrencilerine kapı açıldı ve ünlü şeyhler, elAkri ve elErvadi, İstanbul’da aktif olarak tarikatı yaymaya başladılar. İlerleyen süreçte Gümüşhanevi Şeyh Bekkine’yi, Bekkine Şeyh Zahid Kotku’yu yetiştirdi. Tarikat Cumhuriyet Sarayı’na da işte bu Şeyh Kotku eliyle girdi. Özal, Erbakan, Gül, Arınç ve Usta birçok devlet ve siyaset adamı, başbakan, bakan, milletvekili, üst düzey bürokrat ondan etkilendi.

TARİKAT ŞEYHLERİ ARTIK KRAVATLI CEKETLİ
Tarikatın bu yeni stratejisine geçmişin ışığında bakıldığında, Anadolu’da isyanlar ve isyancı şeyhleriyle tarihe yazılmış ve kendini cami cemaatleri ve tekkelerle sınırlamış olan bu tarikatın olağanüstü bir açılım yaptığını görüyoruz. Bir yanda sivil toplum örgütü şemsiyesi altında halka açılırken, öte yanda dini motifli vakıflar üzerinden kendine finans sağladığını ve siyasetçi yetiştirmeye başladığını söylemek mümkün.

Bu yeni çehresiyle tarikata bakıldığında ünlü şeyhlerin yerini kendi elleriyle yetiştirilmiş olan siyasetçilerin aldığını ve bu kadroyla devletimizi yönetmeye hazırlandığı anlaşılıyor. Halidi Nakşibendi Tarikatında bu bir ilktir. Bugüne kadar devletin himayesinde varlık bulan bu tarikat, şimdi devleti istemektedir…

ÖZAL VE USTA
Tarikata biçilmiş bu misyona uygun olarak yetiştirilen ilk siyasetçi Özal ve Erbakan oldu. Milli Nizam Partisi, 1970 yılında kuruldu. 

İSKENDERPAŞA CEMAATİ
Usta ise o günlerde 15 yaşındaydı. Dergahın merkezi sayılan Fatih’teki İskender Paşa Camii’ne gidip sohbetlere katılıyordu. Sık gidemiyordu çünkü sohbetler öğleden sonraydı. Bu saatlerde Camialtıspor’un maçlarına gitmek zorunda kalıyordu, malzemecinin yardımcısıydı. Aynı semtteki Nakşibendi İsmailağa Camii müritleri gibi sakal bırakmadı, şalvar, cüppe giymedi. Kravata karşı değildi, parti toplantılarında takım elbise giymeye özen gösteriyordu. 

Türkiye’de artık tarikat bilindik şeyh profilinden çıkmış, takım elbiseli kravatlı bir şekle bürünerek devlet yönetmeye adım atmıştı."

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ